תרבות ומחול - הקשר בינהם.
בחרתי בנושא שמעסיק אותי שנים רבות ומן הסתם עסקנו בו בהשתלמות זו .
לאורך השנים אנחנו יוצרי תרבות , תרבות שמשתנה ,אך, גם משאירה את אותותיה הקדומים באורח חיינו והווייתנו .
המחול לאורך השנים ספג וסופג את התרבות , מנהגים , מעמדות אל השפה התנועתית שלו , המבנה הכוראוגרפי שלו ועוד .
אנו נוטים להתמקד בחקר המחול הקלאסי והמודרני וממעיטים לחקור את המחול האתני ומשום כך בחרתי בנושא זה לחקר עבור תלמידותיי . חשוב שנכיר עוד תרבויות , גישות , אמונות וסגנונות מחול ואף נקרב אותם אל העולם המודרני .
מצורף מערך השיעור , התבססתי על מקורות ידע מהקורס הנוכחי , עבודת פרויקט גמר שלי שנגע בנושא וקטעי יוטויוב .
תודה על קורס מהנה ופותח עוד ערוץ טכנולוגי ומחשבתי .
יום טוב
רויטל
בחרתי בנושא שמעסיק אותי שנים רבות ומן הסתם עסקנו בו בהשתלמות זו .
לאורך השנים אנחנו יוצרי תרבות , תרבות שמשתנה ,אך, גם משאירה את אותותיה הקדומים באורח חיינו והווייתנו .
המחול לאורך השנים ספג וסופג את התרבות , מנהגים , מעמדות אל השפה התנועתית שלו , המבנה הכוראוגרפי שלו ועוד .
אנו נוטים להתמקד בחקר המחול הקלאסי והמודרני וממעיטים לחקור את המחול האתני ומשום כך בחרתי בנושא זה לחקר עבור תלמידותיי . חשוב שנכיר עוד תרבויות , גישות , אמונות וסגנונות מחול ואף נקרב אותם אל העולם המודרני .
מצורף מערך השיעור , התבססתי על מקורות ידע מהקורס הנוכחי , עבודת פרויקט גמר שלי שנגע בנושא וקטעי יוטויוב .
תודה על קורס מהנה ופותח עוד ערוץ טכנולוגי ומחשבתי .
יום טוב
רויטל
|
נושא השיעור
|
תרבות ומחול – הקשר בניהם
|
|
|
נכתב ע"י
|
רויטל בית און צור
|
|
|
קהל היעד
|
כיתות י-י"ב
|
|
|
משך
השיעור
|
שעה וחצי
|
|
|
סוג
הטקסט שעליו מתבסס השיעור (מדרש, אגדה (מיתולוגיה), הלכה, משנה, סוגיה תלמודית, שו"ת
וכיוב').
|
עבודת חקר , מאמרים ,
ספרים, מילון
|
|
|
מטרות השיעור
|
התלמיד
יכיר...
יציג...
ינתח...
וכו'
|
התלמיד יכיר
את ההגדרה המילונית למילה "תרבות" , למילה "מחול".
נעלה יחדיו
סגנונות מחול שאנו מכירים שניכרת השפעה תרבותית על המחול כגון : ריקודי בטן,
פלמנקו, ריקודי עם ישראליים , דבקה ועוד.
נבחר מספר
מוטיבים תנועתיים או מבנים כוריאוגרפיים נפוצים לכל סגנון וננסה לשער מה הקשר אל
התרבות אליה שייך כל סגנון .
|
|
רצף לימודי
|
ידע
קודם נדרש
|
הכרת התרבויות
מבחינת מנהגים , תפיסה רעיונית , מקום הגבר / האישה / המשפחה , דת.
|
|
נושא השיעור
הבא
|
בדיקה מעמיקה
של הקשר בין התרבות לסגנון הריקוד השייך אליה
|
|
|
מהלך השיעור
|
פתיחה
(כ-
10% מהשיעור)
|
נגדיר מהי
תרבות ? מהו מחול ? באופן כללי
נסקור את התרבויות בהן
בחרנו להתמקד – סקירה קצרה למאפייני התרבות
|
|
גוף
(כ-
80% מהשיעור)
|
יחדיו נצפה בקטע מחול השייך לאחת התרבויות המדוברות וננסה יחדיו לבדוק את
הקשר בין סגנון מחול ותרבות שאליה משתייך , בין מאפייני התרבות ( דת, מקום
האישה/ גבר /משפחה , מנהגים, תפיסה רעיונית ) למחול לפי הקטגוריות הבאות : שפה
תנועתית , האם מועבר מסר ? מבנה כוריאוגרפי , מקום בו נהגו לרקוד את המחול , מי
הרוקדים ? , מי הצופים במידה ויש ? תלבושת – האם יש קשר לתרבות ? , מוסיקה –
מקור משמעותי בריקוד או שולי ?
|
|
|
סיכום
(כ-
10% מהשיעור)
|
הכיתה תתחלק לזוגות , כל זוג ייבחר סגנון ריקוד ותרבות אותה ירצה לחקור
לעומק .
נעלה השערות הנוגעות לקשר , מה לדעתנו הגורמים התרבותיים הבאים לידי ביטוי
בריקוד ?
|
|
|
הערכה/יישום/עיבוד
של הלמידה
הציעו
דרך שבאמצעותה ייבדק הלומד על מידת ההבנה של החומר הנלמד
|
ההערכה תתבצע על סמך בדיקת הקשר בין החומר העיוני שעובד ע"י התלמיד
לניתוח שנעשה על ידו בדרך הדיגיטלית שבחר (
myhistro , משחק "סדר ת'ניירת " )
|
|
|
עזרי הוראה דיגיטליים
|
יוטיוב , עזרים שהשתמשנו בקורס
|
|
|
שילוב עזרי ההוראה הדיגיטליים ותרומתם לתכני ומטרות השיעור
|
עזרי ההוראה הדיגיטליים עוזרים להמחיש לתלמיד את החומר הנלמד , פותחים
ערוצי תיעוד נרחבים ועדכניים .
|
|
|
תוצרי
הלמידה
של הלומדים
|
סיכום עיוני בו יתואר הקשר בין התרבות הנחקרת לריקוד הנהוג בה
.
בחירה באחד מהעזרים הדיגטליים שבו התלמיד יבטא את הידע שלו בדרך
יצירתית ובכך יביא את הידע שלו אל חבריו לכיתה.
|
|
|
ציינו
את הספרות המקצועית בה נעזרתם לצורך בניית מערך השיעור
|
|
|
אין תגובות:
הוסף רשומת תגובה