נושא השיעור: עמים ותרבויות – שוני ודמיון ומה שבניהם
יחידת הלימוד: מיועדת לתלמידי שכבה ח' במסגרת שיעורי קומפוזיציה.
(אך גם ניתן להשתמש בה בכל שכבת גיל אחרת).
(אך גם ניתן להשתמש בה בכל שכבת גיל אחרת).
מטרת היחידה:
• לחשוף את התלמידים לעולמות שונים שטרם הכירו ובעזרת שילוב מיומנויות למידה שונות ואמצעים
• לחשוף את התלמידים לעולמות שונים שטרם הכירו ובעזרת שילוב מיומנויות למידה שונות ואמצעים
דיגיטליים לעורר בהם סקרנות לא רק ללמוד אלא
גם להשתמש בידע שירכשו אודות הנושא.
• דרך השראה ממקור קרוב ואותנטי שלהם, יוכלו אולי בעתיד לפתח שפה תנועתית
שלהם.
מטרת השיעור: לחשוף את התלמידים למאפיינים של
מחולות הפולקלור השונים תוך מציאת ייחודיות ודימיון בין המחולות.
נושא זה הנו רצף של כשישה שיעורים העוסקים במחול פולקלור/אתני.
לכן אציג בקצרה את שלבי היחידה ולאחר אצרף את מערך השיעור האחרון (שלב שלישי) המסכם את נושא יחידת לימוד זו.
מחול המשקף תרבות ועם - הנחיות לפעילות:
העבודה מתחלקת לשלושה שלבים:
1. מחקר עיוני:
• בחירת סגנון ריקוד – התייחסות לרקע היסטורי אודות הריקוד (כיצד התגבש הסגנון).
• ניתוח סגנון הריקוד הנבחר, תוך התייחסות לכללי מחקר לניתוח יצירת מחול שנלמדו בכיתה.
1. מחקר עיוני:
• בחירת סגנון ריקוד – התייחסות לרקע היסטורי אודות הריקוד (כיצד התגבש הסגנון).
• ניתוח סגנון הריקוד הנבחר, תוך התייחסות לכללי מחקר לניתוח יצירת מחול שנלמדו בכיתה.
2. עבודה מעשית המשלבת את ממצאי המחקר:
• התלמידים צריכים לדלות את ממצאי מחקרם מהחלק הראשון, וליצור קטע ריקוד המשלב את סגנונם
• התלמידים צריכים לדלות את ממצאי מחקרם מהחלק הראשון, וליצור קטע ריקוד המשלב את סגנונם
האישי עם מוטיבים בולטים מהמחול אותו חקרו.
3. יצירת מפת חשיבה וירטואלית הנקראת: spiderscribe המסכמת את ממצאי
התלמידים ושוזרת את המשותף בניהם.
נושא השיעור
|
עמים ותרבויות - שוני
ודמיון ומה שבניהם – שיעור מסכם.
|
|
נכתב ע"י
|
שלי אלמוג
|
|
קהל היעד
|
יחידת הלימוד מיועדת
לתלמידי שכבה ח' במסגרת שיעורי קומפוזיציה.
(אך גם ניתן להשתמש
בה בכל שכבת גיל אחרת).
|
|
משך
השיעור
|
מערך מסכם באורך 90 דק' - שיעור שישי ואחרון
ליחידת לימוד זו.
(ניתן להאריך או לקצר תלוי בהספק התלמידים או בלוח עמידת זמנים שבוחר המורה להקציב לנושא). |
|
סוג
הטקסט שעליו מתבסס השיעור (מדרש, אגדה (מיתולוגיה), הלכה, משנה, סוגיה תלמודית, שו"ת
וכיוב').
|
טקסט ויזואלי- סרטים, מצגות.
טקסט כתוב - עבודת מחקר של התלמידים.
|
|
מטרות השיעור
|
התלמיד
יכיר...
יציג...
ינתח...
וכו'
|
|
רצף לימודי
|
ידע
קודם נדרש
|
ממצאים של מחקר המחול של
התלמידים.
(ניתוח שפה תנועתית, מוטיבים
תנועתיים בולטים, תלבושת, מוסיקה, השפעות תרבותיות וגיאוגרפיות וכד').
|
נושא השיעור
הבא
|
יצירות של אמנים ישראלים היוצרים
בהשראת המקורות האתניים שלהם (ברק מרשל, אורלי פורטל וכד')
(זיהוי מוטיבים תרבותיים
אתניים/פולקלוריים ביצירות השונות תוך שימת דגש לשפה תנועתית החדשה שפיתח כל
יוצר).
|
|
מהלך השיעור
|
פתיחה
(כ-
10% מהשיעור)
|
כל קבוצת תלמידים
תציג במליאה את עיקרי ממצאי מחקרם אודות המחול אותו חקרו.
מתוך הממצאים נדלה
יחדיו תכונות, מאפיינים וממצאים משיקים בין התרבויות השונות
.
|
גוף
(כ-
80% מהשיעור)
|
יצירת מפת חשיבה וירטואלית הנקראת:spiderscribe
המסכמת את ממצאי התלמידים ושוזרת את המשותף בניהם - הצגת רעיונות ונושאים לכתיבה משותפת במפת
החשיבה הוירטואלית.
|
|
סיכום
(כ-
10% מהשיעור)
|
דיון כיתתי
המסכם את תהליך העבודה שחוו התלמידים בהתייחסות להיבטים השונים:
·
היבט הלימודי – מה למדת
ולאילו דברים נחשפת אשר שינו את תפיסתך ודעתך האישית בעקבות כתיבת העבודה.
·
היבט קבוצתי – תהליך
העבודה בקבוצה, שיתוף פעולה, דינמיקה
קבוצתית (אווירה בין חברי הקבוצה), חלוקת תפקידים וכד'.
·
היבט חוויתי – מה הרגשת
במהלך כתיבת העבודה, התייחס/י לשילוב הלמידה העיונית עם המעשית, ולחוויה האישית
במהלך העבודה.
|
|
הערכה/יישום/עיבוד
של הלמידה
הציעו
דרך שבאמצעותה ייבדק הלומד על מידת ההבנה של החומר הנלמד
|
צפייה בסרטונים ומציאת המאפיינים
המשיקים בין התרבויות השונות שהועלו במהלך הדיון בכיתה.
( אילו מאפיינים לדעתכם
קיימים בקטע? התיחסו לנזכר בשיעור).
|
|
עזרי
הוראה דיגיטליים
|
|
|
שילוב
עזרי ההוראה הדיגיטליים ותרומתם לתכני ומטרות השיעור
|
מצגות, סרטונים, פעילות דיגיטלית (spiderscribe)
המעודדים סקרנות והנאה במהלך הלימידה ומאפשרים לרכז את עיקרי נושאי הלימידה. |
|
תוצרי
הלמידה
של הלומדים
|
יצירת מפת חשיבה
וירטואלית spiderscribe.
מחקר עיוני להגשה, קטע תנועתי השוזר בין ממצאי המחקר לשפה
תנועתית אישית של התלמידה,
|
|
ציינו
את הספרות המקצועית בה נעזרתם לצורך בניית מערך השיעור
|
ברטונוב דבורה, מסע אל עולם הריקוד – על הריקוד כאמנות וכביטוי לאדם ולעם, תל אביב: רשפים, 1982.
גירץ קליפורד, פרשנות של תרבויות, ירושלים: כתר, 1990.
ריקודי
פולקלור כמקור השראה למחול האומנותי, מחול
עכשיו,
גיליון 11,
נובמבר 2004, עמ' 75 – 81.
יומני מחול: http://www.israeldance-diaries.co.il/article/52/ קולות המחול: http://www.dancevoices.com/index.php?option=com_content&view=article&id=110:60&catid=28:2009-06-12-06-47-12&lang=he&Itemid=167 |
אין תגובות:
הוסף רשומת תגובה