יחידת
סיכום – מגישה
רחל מייסטר
מערך
שיעור בתולדות המחול לכיתה י
נושא: מציאת
אלמנטים פולקלוריסטיים בריקודי אופי בבלטים של מריוס פטיפה
קהל יעד: כיתה
י'
משך: שיעור
של שעה וחצי
מטרות: התלמיד
יחשף לבלטים של מריוס פטיפה
התלמיד ילמד לזהות אלמנטים פולקלוריסטיים
בבלטים של פטיפה
אז
מאיפה הגיעו ריקודי עם? דחיפה גדולה להתרחבותו של תהליך "הפולקלוריזם"
הסתמנה בסוף המאה ה- 18 ובתחילת המאה ה-19 בעקבות מהפכות "אביב העמים"
באירופה. כל עם רצה להבליט את הייחודיות שלו וכך נוצרו ריקודים שהיו שייכיםאך ורק לעם מסוים עם תלבושות, כלי נגינה ותנועות
ייחודיות.
האצולה,
שבעבר ניתקה עצמה מהאיכרים וזלזלה בפולקלור שלהם, גילתה אותו מחדש במסגרת מאבקים
לאומיים לעצמאות. יתרה מזאת, גם הבלט הקלאסי שילב ריקודי פולקלור בבלטים הגדולים
שיצר מריוס פטיפה בסוף המאה ה–19 ובתחילת המאה ה–20 אפילו סרגי דיאגילב כלל בלטים אלמנטים
פולקלוריסטיים רוסיים ברפרטואר הנועז שלו. גם היום אומנים רבים ממשיכים לחקור את הפולקלור בעולם וליצור בהשראת מה שחקרו.
מקורות
מידע:
1. רות אשל, צמתים של חיבור ופירוד בין המחול לבמה
לבין המחול האתני בישראל, מחול עכשיו, ינואר 2009.
2. ד"ר דן רונן, ריקודי פולקלור כמקור השראה למחול
האמנותי, מחול עכשיו, נובמבר 2004.
ידע
קודם נדרש: ידע על ריקודי עם/פולקלור שונים.
נושא
השיעור הבא: פולקלור בבלט רוס.
פתיחה:
דיון על מאפיינים פולקלוריסטיים של העמים השונים ומילוי טבלה מצורפת לציפיות שלנו.
(יש דוגמא של ריקוד רוסי מתוך מפצח האגוזים).
טבלה:
https://docs.google.com/document/d/1-6470CH9glPt-LYZnEt--8jyZ_jqt_uJSJgrI0pcf7c/edit#
גוף:
צפייה בריקודי אופי שונים מתוך הבלטים של פטיפה.
דיון: אילו פרמטרים תאמו את הציפיות שלנו
ואילו לא תאמו. כיצד פטיפה מבטא את
נושא הלאומיות בבלטים שלו.
סיכום:
סיכום של המאפיינים, בדיקת טבלה ותיקון הדברים שלא התרחשו כפי שציפינו.
הערכה/יישום/עיבוד
של הלמידה: צפייה בריקודי אופי נוספים וניתוחם באופן עצמאי
על ידי התלמידים. ניתן לתת כשעורי בית להגשה ולחלק את התלמידים לזוגות.
שילוב
הוראה דיגיטליים: יו-טיוב, גוגל דוקס.
אין תגובות:
הוסף רשומת תגובה