יום שישי, 29 באפריל 2016

עבודת סיכום


עבודת סיכום.   


מצרפת את עבודת הסיכום.  
מערך השעור כבר עבר כפיילוט בכיתות הלימוד לי.
נהנתי מאוד. מקווה שיעזור גם לקולגות.


נושא השיעור

שורשים"  - חקר הפולקלור המשפחתי
נכתב ע"י
ענת אלון
קהל היעד
כיתות י, יא, יב  במגמת המחול בשעורי תולדות
משך השיעור
שעתיים . שני שעורים פרונטליים. (היו כיתות שהזמן היה יותר)
סוג הטקסט שעליו מתבסס השיעור (מדרש, אגדה (מיתולוגיה), הלכה, משנה, סוגיה תלמודית, שו"ת וכיוב').
הטקסט הוא אישי.  מתבסס על דוגמאות של כראוגרפים ידועים והשורשים האישים שלהם.



מטרות השיעור

התלמיד יכיר...
יציג...
ינתח...
וכו'
  1. מחול פלקלורי בכלל.  הפולקלור האישי של התלמידה בפרט.
  2. העמקת הידע בשורשים כללים של כוראוגרפים.
  3. העמקת הידע בפולקלור המשפחתי.


רצף לימודי


ידע קודם נדרש
צפייה בשורשים של הכוראוגרפים:
  1. ברק מראשל / שרה לוי תנאי/ להקת ענבל
  2. אלויין איילי/ אפרואמרקאי/ ריקודי "רחוב"
  3. אורלי פורטל/ הריקוד המזרחי
  4. ברוך אגדתי/ ההורה/ מחול ישראלי


נושא השיעור הבא
צפייה בשורשים הפרטיים של התלמידות
1.ריקודים יוונים/ פולקלור יווני/ מיתולוגיה /  קשרנו לאחהצ של "פאון"
2. ריקודים רוסיים/ פלקלור רוסי/ בלטרוס/ רומנטי/ פוקין/ נישינסקי/ סטרווינסקי/ ועוד
3. ריקודים פולניים/ פולקלור פולני/ מקורות הבלקן/
4. ריקודים מרוקאים/ טריפוליטאים/ ריקודי בטן/
5. ריקודים אתיופיים/ פולקלור אתיופי


מהלך השיעור


פתיחה
(כ- 10% מהשיעור)


הבנות מציגות את השורשים /הפולקלור שלהם, בפני המליאה.  חוברים יחד לקבוצות בעלות פולקלור דומה.

גוף
(כ- 80% מהשיעור)
עבודה בקבוצות "אתניות" בפולקלור משותף.
  1. דנים בקבוצות. על השוני, ועל המשותף בפולקלור שלהם.
  2. מציגים חומרים כמו:וידיאו, קליפים , מארועים משפחתיים .


סיכום
(כ- 10% מהשיעור)

לסיכום:
 חוזרים למליאה ונציג מכל קבוצה מציג את התוצרים. 
השוואה בין העדות השונות  :  בלבוש, במוסיקה, בתנועה, באביזרים, בגיל הרוקדים,
כל מה שאפשר לנתח מנתחים ומשווים

הערכה/יישום/עיבוד של הלמידה
הציעו דרך שבאמצעותה ייבדק הלומד על מידת ההבנה של החומר הנלמד

הערכה:
  1. רצינות התלמידה. ( עד כמה העמיקה בשורשים. בראיונות המשפחה. ברעיונות יצירתיים.)
  2. השקעת התלמידה.( הביביליוגרפיה האישית . קלטות, צילומים, תמונות כתבות)
  3. העמקת הנושא.( חיפוש והשואה במקורות נוספים יוטיוב, )

עזרי הוראה דיגיטליים

נעזרתי מאוד בכל מה שלמדנו בקורס.
  1. הראיון עם אורלי פורטל.
  2. חכמת ההמונים,  השיחוק,

שילוב עזרי ההוראה הדיגיטליים ותרומתם לתכני ומטרות השיעור
בכל שעור אני משתמשת בהוראה הדיגיטלית. היום אי אפשר להעביר שעור בלי אותם עזרים. משרד החינוך דאג לנו למחשב לכל מורה( בביהס שלנו ). השעורים מענינים יותר, מדברים בשפת התלמיד,
מעשיר את התלמיד ולעיתים את המורה.

תוצרי הלמידה של הלומדים
התוצרים היו ברובם מעניניים מאוד. .
  1. לומדים לעומק על התלמיד ומשפחתו.
  2. התלמיד לומד על עצמו ,משפחתו. ומביא אותו לחקור על המחול הפרטי שלו והמחול בכלל.

ציינו את הספרות המקצועית בה נעזרתם לצורך בניית מערך השיעור

הקישורים: "Rabia" orly portal dance company


http://www.habama.co.il/Pages/Description.aspx?Subj=2&Area=1&ArticleId=18306

תגובה 1:

  1. ענת יקרה,
    השיעור מקסים והרעיון נהדר
    תודה

    השבמחק